Domovik se zalaže za zaštitu i ostvarivanje prava, unapređenje položaja i kvaliteta života dece i mladih.

Sutjeska bb, Mitrovica +381 28 499 801 office@domovik.org
Vrh

Domovik

  /  Arhiva   /  Sigurna kuća – rad u centru za pomoć žrtvama nasilja u porodici

Sigurna kuća – rad u centru za pomoć žrtvama nasilja u porodici

Da li znate da je svako šesto dete a svaka treća žena na Kosovu, žrtva porodičnog nasilja i fizičkog zlostavljanja, uključujući i seksualno?

Poslednjih godina, svakodnevno raste broj žena i dece koja traže pomoć odgovarajućih socijalnih institucija, savetovališta i skloništa, na severu Kosova.

Prostorije koje su namenjene za Sigurnu kuću, svečano su otvorene u avgustu 2016. godine, u Kosovskoj Mitrovici, ali još uvek nema adekvatnih uslova za početak rada te institucije. Jedan od važnih preduslova za početak rada Sigurne kuće, jeste upošljavanje kompetentnog osoblja, koji će raditi sa ženama i decom, žrtvama nasilja.

U skladu sa ukazanom potrebom zajednice, odlučili smo da reagujemo!

Organizacije civilnog društva Domovik i Caritas Kosova, u okviru UNICEF programa, implementiraju projekte “Prevention of violence against children programme – safety net and response readiness” i “Juveline mediation support program”. U zajedničkoj saradnji, organizovali su akreditovanu obuku licima za rad u centru za pomoć žrtvama nasilja, 18. i 19. aprila, 2017. godine. Program su realizovale Jelena Petrović Desnica i Snežana Grujić, predstavnice NVO „Alternativni krug“ iz Kragujevca, koja je prva otvorila Savetovalište za žrtve porodičnog nasilja, a zatim i Sigurnu kuću u Kragujevcu.

Kroz ovaj program su prošli profesionalci – zaposleni u socijalnoj zaštiti (socijalni radnici, psiholozi, specijalni pedagog, pravnik, defektolog), kao i aktivisti nevladinog sektora koji su uključeni u programe socijalne zaštite.

Ciljevi programa

  • Usavršavanje opštih i posebnih i izgrađivanje specifičnih veština socijalnog rada, putem senzibilisanja i edukacije profesionalnih socijalnih radnika i ostalih lica, uključenih u sistem socijalne zaštite za rad sa ženama i decom, žrtvama nasilja u porodici;
  • Prihvatanje društveno poželjnih i profesionalno neophodnih etičkih stavova, prema ovoj pojavi;
  • Podizanje nivoa zaštite žrtava nasilja u porodici, podizanje svesti i veći uticaj u lokalnoj sredini o značaju zaštite svake individue u demokratskom društvu.

Program razvija opšte i posebne kompetencije (znanja, veštine i stavove), neophodne za rad sa ženama i decom, žrtvama nasilja u porodici.

Po završenoj obuci, polaznici su edukovani:

  • za specifičan pristup problemima nasilja u porodici, koji insistira na integritetu svake individue;
  • za specifične veštine vođenja razgovora sa žrtvama nasilja u porodici;
  • za specifične tehnike pružanja podrške;
  • za adekvatno promovisanje odgovarajućih stavova u lokalnoj sredini, po pitanju tretmana porodica u nasilju;
  • za specifične metode rada koji bi bili integrisani u skladu sa novim pristupom ostalihinstitucija, koje sinhronizovano rade na zaštiti svake individue u skladu sa tendencijama humanizovanog, modernog društva.